Praca w ogrodnictwie przy nawadnianiu ogrodów

zraszacze-nawadnianie-ogrodowPodlewanie gazonów oddzielni się od nawadniania zielenin na zniżkach, bo – jak już wyżej przypominano – różnorodne rośliny mają różnorodne wymagania. Do podlewania trawników aplikuje się zwykle zraszacze wynurzalne, rotacyjne albo flegmatyczne. Zagwarantują one marihuanie odpowiedni rząd wilgotności i powstrzymują jej przesuszeniu i żółknięciu. Jednak wiele flory jednorocznych, bylin i krzewów podłe znosi polewanie ich wodą , z tego względu na zniżkach użyje się zwykle tzw. tasiemce kroplujące. Zraszacze powinny opisywać się solidnością, uczciwością obsługi jak również precyzją opadu wody, aprobującą na gospodarność wody i sile elektrycznej.

Samoczynne nawadnianie ogrodów i trawników ma dużo przewag. Ogranicza czas konieczny na pielęgnację parku i zezwala racjonalnie użyć wodę, gdyż jest ona doprowadzana bezpośrednio do zielenin w miary, jakiej postulują. Zaprogramowanie podlewania na noc zezwala zaoszczędzić sporą dozę wody, bo nie odparowuje ona tak jak za dnia, jednak istotnie nawilża ziemię, docierając wprost do korzeni. Poza tym nocą nie ma problemu ze zbytnio podłym ciśnieniem wody, co często zdarza się wieczorem, gdy obciążanie siatki wodociągowej jest kolosalne. Warto ulokować w program podlewający z ustrojstwem manewrującym i czujnikami wilgoci albo dżdżystym. Może to być armatura nawadniająca ze zraszaczami lub linia kroplująca.

Program automatycznego podlewania ułatwia pielęgnację wszelkiego parku, a zwłaszcza różnorodnego w odmienną i postulującą roślinność. Nie chodzi już nawet o to, że wyzwala od zwlekania po ogrodzie długiego węża do podlewania, lecz przede wszelkim ochrania czas, a jeżeli w układzie jest samoczynny regulator, sam „wspomina” za nas o nawadnianiu. Suplementarną przewagą z programu jest również gospodarne zmęczenie wody i optymalne jej wykorzystanie przez roślinki. Wprawdzie przyjęcie instalacji automatycznego podlewania jest drogie, jednak można skonstruować ją etapami, ponieważ rozbudowa takiej instalacji nie jest dokuczliwa i można ją stworzyć w arbitralnym momencie.

Nawadnianie kropelkowe to fenomenalne roziwkłanie na nawadnianie ogrodu – roślinki odbierają stosowną miara wody zgodnie z żądaniem, a my szczędzimy pieniądze. Nawadnianie kropelkowe może być zaopatrzone w automatyczne regulowanie, dzięki czemu dokładnie skonfigurujemy porę i długość podlewania. Przy nakładaniu instalacji pamiętajmy o reduktorze ciśnienia wody – jest on wymagany do obowiązującej roboty kroplowników i mikrozraszaczy.

systemy-nawadniajace-irrigaAutomatyczne podlewanie z wykorzystaniem sterowników orbit to w parku ułatwia pielęgnację wszelakiego parku, a zwłaszcza zamożnego w odmienną i postulującą roślinność. Nie chodzi już nawet o to, że zwalnia od odkładania po ogrodzie długiego węża do nawadniania, jednak przede każdym ochrania czas, a jeżeli w układzie jest samoczynny regulator, sam „pamięta” za nas o podlewaniu. Równoczesną zaletą jaką sunie z sobą samoczynne nawadnianie ogrodu jest też oszczędnościowe znoszenie wody i optymalne jej wykorzystanie przez roślinki. Ustanowienie instalacji samoczynnego podlewania nie jest niedrogie, lecz można tworzyć ją etapami, ponieważ rozbudowa takiej instalacji nie jest kłopotliwa i można ją zrobić w opcjonalnym momencie.

Mocne nawadnianie darnie jak również drewien i krzaków ozdobnych, daje rękojmie ich popularnego wyglądu. Ma to pojedyncze oznaczanie tam, gdzie trawniki i parki zostały ustanowione na nędznym źródle o okrojonej szansy zatkania wody. Także grunty o stosunkowo niedużej powierzchni, sąsiadujące do szos czy budynków narażone są na suszenie w czasie o skąpej doz deszczów. Często wiosną i latem, w czasie gdy liczbę deszczy jest nierozległa, można zaobserwować czerstwiejące i żółknące gazony i rośliny.

 

Dodaj komentarz